مجمع تشخیص، سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه را نهایی کند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمدرضا پور ابراهیمی  روز سه شنبه در صحن علنی مجلس در نطق میان دستور خود اظهار داشت: مهمترین اولویت کنونی کشور در حوزه اقتصادی، سند بودجه ۱۴۰۱ است، در ابتدا از تلاش سازمان برنامه و بودجه به ویژه آقای میرکاظمی برای اقداماتی که در این خصوص انجام داده است، تشکر می‌کنم اما به نظر می‌رسد محورهایی که در حوزه اصلاح ساختار باید دنبال کنیم، به طور کامل و جامع  در این سند دیده نشده است.

وی ادامه داد: محورهای مهم و اساسی در اصلاح ساختار بودجه شفاف‌سازی شرکت‌های دولتی و بانک‌ها و دیگری تصمیم برای اصلاح ساختار آنها است. اگر برای آنها تصمیم گیری نشود، اثرات آن در حوزه تصمیمات اقتصادی کشور، ما را با چالش جدی مواجه می‌کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مولد سازی دارایی‌های دولت، اساسی ترین محور اصلاح ساختار بودجه است که باید در لایحه ۱۴۰۱ دیده شود اما بر اساس اطلاعات غیررسمی، کمترین توجه به این موضوع شده است. تحول در نظام مالیاتی کشور ازجهت قوانین موجود که اجرای آنها باید عملیاتی شود و همچنین از جهت ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی در نظام اقتصادی حائز اهمیت است اما بر اساس اطلاعات غیررسمی، در لایحه ۱۴۰۱  به صورت جامع به آن توجه نشده است.

پورابراهیمی یادآور شد: به استناد اصول ۱۲۷ و ۱۳۸ قانون اساسی، امکان رویکرد تصمیم گیری در حوزه کار اجرایی کشور با نگاه عدم تمرکز در حوزه تصمیمات وجود دارد و قطعا امروز ظرفیت های مناطق مختلف کشور به استناد این تصمیم می‌تواند مبنای اتفاقات مثبت در نظام اجرایی باشد. پیشنهاد مشخص ما به رئیس جمهور و تیم دولت این است که از سال ۱۴۰۱ به استناد قوانین مرتبط با این حوزه، اصول قانون اساسی و بودجه این ظرفیت را در اقتصاد کشور اجرایی کنند.

پورابراهیمی ادامه داد: ما در آستانه دومین سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی هستیم، سرداری که سال قبل به دلیل کرونا نتوانستیم مراسم درخور جایگاه این عزیز برگزار کنیم لذا از همه نمایندگان دعوت می‌کنم که در دومین سالگرد این شهید عزیز در کرمان حضور پیدا کنند، ضمن اینکه از رئیس جمهور محترم درخواست کردیم با توجه به رفع محدودیت های کرونا، در این مراسم شرکت کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر همدلی و وحدت در کشور، تصریح کرد: این فضا نیازمند اتفاقات دوطرفه است، اقدامات اخیر وزارت اقتصاد در موضوع انتصابات در دستور قرار داده از نظر ما با نگاه مشورتی، قابل قبول نیست به ویژه اقدام اخیری که در معاونت پارلمانی وزارت اقتصاد انجام شد. لذا از آقای حسینی معاون پارلمانی رییس جمهور درخواست دارم تا گلایه کمیسیون اقتصادی را به شخص رییس جمهور اعلام کند.

مجمع تشخیص، سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه را نهایی کند